Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

Terier tybetański jest w Polsce raczej rzadko spotykaną rasą psa. Nietypowy, o wyjątkowym wyglądzie, wymaga jednak intensywnej pielęgnacji. Jaki ma charakter? Gdzie znaleźć tego psa i czy w Polsce istnieją hodowle tej rasy? Sprawdź w artykule!
terier tybetański

Pies rasy terier tybetański wygląda niezwykle efektownie dzięki swojej gęstej, długiej sierści. To jednak sugeruje, że wymaga też odpowiedniego dbania o prezencję i dobre samopoczucie. Choć ma wyjątkowy charakter, jest znacznie rzadziej spotykany w hodowlach i na ulicach niż jego kuzyn shih tzu. Z czego to wynika? Dla kogo pies tej rasy będzie doskonałym wyborem? Tego dowiesz się z treści kolejnych akapitów.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z klubchowchow.pl

Terier tybetański – historia rasy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że terier tybetański należy do jednych ze starszych ras. Pochodzi z Tybetu, gdzie nie tylko psem stróżującym, ale również… psem pasterskim! Terier tybetański (tibetan terrier) był jednocześnie cenionym psem towarzyszącym, który często darowany był ważnym gościom w formie… prezentu. Tak właśnie, w rękach dr Agnes Greig, pies tej rasy trafił do Europy.

Terier tybetański – opis rasy

Dhokhi apso, jak również brzmi jego zagraniczna rasa, to pies średnich rozmiarów o krzepkiej budowie. Sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu, co czasem trudno zauważyć z uwagi na gęstą, obfitą okrywę. Pies ma zwisające uszy i mocną kufę ze zgryzem nożycowym albo lekkim przodozgryzem. Jest raczej silny, umięśniony, ma średniej długości, wesoło noszony i wysoko osadzony ogon i porusza się tak, jakby płynął.

Rozmiary psa

Teriery tybetańskie, bez względu na płeć, mierzą zwykle od 36 do 41 cm. Suki, również o kwadratowej sylwetce, zazwyczaj są nieco mniejsze. Choć przygotowany przez FCI wzorzec rasy nie określa wagi psa, zazwyczaj przedstawiciel tej rasy nie waży więcej niż 14 kg.

Zobacz też:  Jack russell terrier - niewielki pies o mocnym charakterze

Sierść teriera z Tybetu

Cechą, która wyróżnia teriera tybetańskiego, jest na pewno jego dwuwarstwowa szata. Tej średniej wielkości psiak ma długi, prosty lub falisty włos okrywowy. Jest on obfity i bardzo delikatny. Jednocześnie pod spodem znajduje się wełnisty, podszerstek.

Terier tybetański może występować w kilku jasno określonych umaszczeniach:

  • białym;
  • złotym;
  • kremowym;
  • czarnym;
  • dymnym (czasem wchodzącym w szare);
  • trójkolorowym;
  • łaciatym.

Niepożądane jest umaszczenie czekoladowe i pokrewne mu, wątrobiane.

Charakter teriera tybetańskiego

Terier tybetański to czujny pies, który odziedziczył po swoich przodkach instynkt stróża. W związku z tym jest nieufny wobec obcych, a o zagrożeniu informuje szczekaniem. Nieprawidłowo prowadzony, np. pozostawiony sam sobie w domu z ogrodem, może być szczekliwy, a przez to – problematyczny.

Terier tybetański w domu

To pies, który doskonale nadaje się do rodzin z dziećmi czy osób starszych, ale spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Jest pełen energii i ma przyjazne usposobienie w stosunku do bliskich sobie osób. Pozostaje przy tym łagodny i lojalny. Zwykle jest pozytywnie nastawiony do wszystkich aktywności ze swoim opiekunem. Świetnie sprawdza się w psich sportach.

Terier tybetański a inne zwierzęta

Przy odpowiedniej socjalizacji i właściwym wychowaniu nie ma powodu, dla którego terier tybetański nie miałby żyć z innymi zwierzętami. Dobrze dogaduje się z psami i nie jest skłonny do bójek. Nie jest to pies zaczepny, choć sprowokowany, może w końcu się bronić. Jeśli zostanie przyzwyczajony, dogada się również z kotem czy innym pupilem domowym.

Terier tybetański – zdrowie i żywienie

Terier tybetański z uwagi na długi włos miewa problemy z uszami i oczami. Zawsze sprawdzaj, czy sierść nie podrażnia gałki ocznej i regularnie sprawdzaj stan uszu, aby uchronić psa przed infekcją. Możesz też zadbać o mycie brody czystą wodą albo lekkim szamponem. W ten sposób usuwasz resztki jedzenia i zapobiegasz np. trądzikowi czy infekcjom grzybiczym.

Uważa się powszechnie, że czworonogi tej rzadkiej w Polsce rasy są jednymi ze zdrowszych. Nie cierpią na wiele chorób dziedzicznych. Jedną z nich jest np. waskularyzacja siatkówki.

Zobacz też:  Foksterier szorstkowłosy - nieduży pies stróżujący

Żywienie teriera tybetańskiego

Z zasady terier tybetański jest energicznym psiakiem. Potrzebuje karmy o takiej kaloryczności, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby. Zdarza się jednak, że psy tej rasy bywają zachłanne podczas posiłków. Nadmierne karmienie prowadzi do wzrostu wagi, a także rozwoju nadwagi i otyłości. W takim przypadku każdy pies ze schroniska czy hodowli będzie chorował. Zadbaj więc o odpowiednią dietę swojego pupila.

Pielęgnacja teriera tybetańskiego

Jednym z bardziej skomplikowanych aspektów opieki nad tym długowłosym psim towarzyszem jest oczywiście pielęgnacja. Jego długa, niezwykle gęsta okrywa włosowa wymaga odpowiedniego traktowania. Ważne jest, aby psa regularnie czesać z kierunkiem wzrostu włosa. Sprawia to, że wyczesujesz podszerstek, ale również wszystkie zanieczyszczenia z włosa okrywowego. W ten sposób zapobiegasz tworzeniu się kołtunów.

Z zasady odradza się strzyżeniem, a tym bardziej golenie teriera tybetańskiego. Jeśli chcesz psa krótkowłosego, poszukaj rasy o odpowiednim charakterze, która nie ma długiej szaty. Tworzenie się kołtunów np. w pachwinach wynika zazwyczaj z nieprawidłowej, niedostatecznej pielęgnacji, a niekiedy również z kiepskiej jakości włosa. W takim przypadku sierść wymaga stosowania dodatkowych kosmetyków. Chodzi zarówno o moment czesania, jak i kąpiele, które powtarza się dwa do trzech razy w miesiącu.

Terier tybetański – hodowla i cena szczeniaka

W Związku Kynologicznym w Polsce znajdziesz kilkanaście hodowli rasy. Pies z metryką, na podstawie której możesz wyrobić rodowód, kosztuje zwykle od ok. 4000 zł do nawet 6000 zł. Cena jest zależna od kilku aspektów. Jeśli szukasz psa do towarzystwa i nie interesują cię wystawy, możesz zdecydować się na tańszego przedstawiciela rasy, który nie rokuje pod kątem hodowlanym, czyli nie nadaje się do rozrodu. Z kolei, jeśli chcesz prowadzić własną hodowlę albo spróbować sił na wystawach, pies będzie prawdopodobnie droższy. Cena zależy też od renomy hodowli czy tego, czy hodowca jest uznany w środowisku.

Jak wybrać dobrą hodowlę terierów tybetańskich? Jeśli opiekun zgadza się na odwiedziny w hodowli, a ty masz okazję poznać matkę szczeniąt i zobaczyć warunki, w których żyją zwierzęta, to już duża zaleta. Sprawdź, czy hodowca wykonuje rodzicom miotu wszystkie niezbędne badania, które wykluczają choroby genetyczne.

Zobacz też:  Irish soft coated wheaten terrier - piękny, pszeniczny kompan

Dla kogo tybetański terier będzie dobrym wyborem?

Terier tybetański to świetny pies rodzinny i do tego przez ostatnie wieki był hodowany. Świetnie odnajduje się w sytuacjach socjalnych, jednocześnie mając w sobie nieco pozostałości po nieufności typowej dla psów stróżujących. Będzie jednak idealnym towarzyszem dla osób aktywnych i wesołych, które lubią ruch. Jego inteligencja sprawia, że dobrze sprawdza się w psich sportach. Takie aktywne życie na pewno przyjmie z wdzięcznością, bo pozwoli ono zaspokoić wszystkie jego naturalne potrzeby.

Z uwagi na charakterystyczny wygląd szaty terier tybetański wymaga domu, w którym będzie się o niego odpowiednio dbać. Jeśli nie masz czasu na regularną pielęgnację i nie masz środków na wizyty u groomera, ten pies z Tybetu nie będzie dla ciebie dobrym wyborem.

Terier tybetański – ciekawostki o rasie

Choć nazwa rasy wskazuje na pochodzenie, czyli Tybet, krajem sprawującym patronat nad tym terierem jest Wielka Brytania.

Teriery tybetańskie w swoim kraju pochodzenia są symbolami szczęścia. Właśnie dlatego darowano je gościom.

Najstarszy terier tybetański żył aż 28 lat!

Terier tybetański to przedstawiciel dość niespotykanej w Polsce rasy. Jest średniej wielkości psem, którego szata wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jego łagodny, przymilny charakter zmienia się, gdy spokojowi zagraża ktoś obcy. Współczesne teriery z Tybetu świetnie sprawdzają się w roli psów rodzinnych, jeśli tylko umiesz je odpowiednio wychować.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też